משרד עורכי דין מוטי דזנה

מקרקעין

קניית דירה היא ההשקעה הכספית המשמעותית בחיינו. בדירה עליה חלמנו אנו משקיעים כמעט את כל חסכונותינו ואף לוקחים הלוואה כבדה. מטעמים אלו חשוב להיעזר בשרותיו של עורך דין המתמחה בדיני חוזים אשר ידע להניק את הייעוץ והליווי המשפטי המתאים לצדדים בעסקת המכר, לבדוק את מצב הנכס ולהגן על האינטרסים של הצדדים באופן אופטימלי ומיטבי.
לקניה או מכירה של דירה, יש השלכות גם מול רשות המיסים. עסקה לא נכונה, או עסקה רשלנית יכולה לגרום לקונה לשלם מס רכישה, ולמוכר לשלם מס שבח היטל השבחה וכדומה.
מעוניין לקנות או למכור נכס? נדרש לחתום על חוזה מכר? תוצאות חתימה על חוזה מכר עלולות להיות הרות גורל, ולכן טרם כל חתימה על חוזה מכר מכל סוג חשוב להיעזר בשרותיו של עורך דין המתמחה בדיני חוזים ומקרקעין אשר ידע להניק לך את הייעוץ והליווי המשפטי המתאים.
ליווי של עורך-דין מנוסה ומתאים מקל פלאים על ביצוע העסקה, והופך את הדברים לפשוטים  ונעימים.מעבר לליווי השוטף, המשרד מתמחה ובעל נסיון בייצוג צדדים לרכישת ומכירת דירה ו/או קרקע לבניה כמו כן בדיני חוזים אזרחי ומסחרי.
משרדנו מתחייב לליווי אישי ומקצועי בכל שלבי המכירה ו/או הקניה של הנכס.
משרדנו מציע מחיר הוגן, והרבה יותר חשוב עבודה מקצועית ומוקפדת.

באפשרותכם להוציא 
נסח טאבו בקישור הבא

סקירה בנושא מס רכישה

מס רכישה משולם ברכישת דירה

בהתאם לשווי הדירה או הנכס, כמובן בתנאים או אחוזים הקבועים בחוק.כלומר המס משולם על ההשקעה עצמה, בהתאם למדרגות מס קבועות בחוק, ולפי אישור/שומת מס שתנפיק רשות המיסים-מיסוי מקרקעין. לרשותכם מחשבון מס רכישה.
על דירת מגורים יחידה (לא בהכרח ראשונה) ישנו פטור ממס רכישה עד לגובה מסויים.
אפילו אם זו צפויה להיות דירה יחידה, החלטת לקנות דירה, ועוד לא מכרתם את הדירה הישנה, רשויות המס פוטרות את מס רכישה על הדירה תוך התחייבות הרוכש למכור את הדירה הישנה בתוך שנה וחצי.


מחשבון מס רכישה
מהי דירת מגורים לצורך מס רכישה

סעיף 9(ג) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), מגדיר "דירת מגורים" לצורכי מס רכישה כדירה המשמשת או המיועדת לשמש למגורים; ככלל דירת מגורים היא דירה שבנייתה נסתיימה, דירה שמתאימה כבר לשמש למגורים. ברכישת דירה "על הנייר" חייב שבחוזה תהיה התחייבות ליום השלמת הבניה וקבלת הדירה, אז הדירה תיחשב כדירת מגורים לצורך תשלום מס רכישה, והרוכש יהא זכאי להקלות בשיעורי המס לפי מדרגות .
הגדרת דירת מגורים לצורך מס רכישה שונה מהגדרת דירת מגורים לצורך מס שבח. 
לצורך מס שבח (מס על רווח ההון ממכירת דירה) קיים מבחן אובייקטיבי בעוד שלהגדרת דירת מגורים לצורך חישוב מס רכישה אומץ בפסיקה מבחן סובייקטיבי. 
במילים פשוטות –  במידה ורוכש הדירה מתכוון להפכה לעסק, לשימוש משרדי או לקליניקה, אזי שיעור מס רכישה שיחול עליו יהיה שיעור מס רכישה על עסקים (5% ומעלה). 
במידה והרוכש ישתמש בדירה כדירת מגורים ולא משנה אם היא היתה כזו בעבר או שהיתה משרד או קליניקה והוא מתכוון להפכה לדירת מגורים, אזי הוא ישלם מס רכישה מופחת על פי המדרגות של מס הרכישה החל על רכישת דירת מגורים. 
על הרוכש דירה להצהיר כי בכוונתו להשתמש בדירה לצרכי מגורים.חשוב להדגיש כי "רוכש הדירה", הינו תא המשפחתי שלם כולל ילדים עד גיל 18. 
המשמעות היא כי אם לבת הזוג אפילו ידועה בציבור יש דירה על שמה, הרוכש שאין דירה רשומה לזכותו, לא ייחשב כבעל דירה יחידה.

מדרגות מס רכישה דירה ראשונה

מעודכן ל-2022:

  • 0%   עד  1,805,545 ש"ח.
  • 3.5% – על המדרגה שבין בשווי 1,805,545 ש"ח עד 2,141,605 ש"ח.
  • 5% –  על המדרגה שבין  מ-2,141,605 ש"ח ועד 5,525,070 ש"ח.
  • 8% – על המדרגה שבין  מ-5,525,070 ש"ח ועד 18,416,900 ש"ח.
  • 10% – מעל 18,416,900 ש"ח.
מס רכישה דירה שנייה 

ברכישת דירה נוספת, הרוכש לא ייהנה מן ההקלה של המדרגה הראשונה ובכלל קיימים שינויים במדרגות ביחס לדירה ראשונה. מס רכישה השתנה (למעלה) לרעת משקיעים, בשנת 2015 – אז העלו באוצר את שיעורי המס על דירות נוספות.

מדרגות מס רכישה דירה שנייה  

8% עד 5,525,000 ש"ח!!!
קניתם דירה שניה יקרה מהמחיר הנ"ל? מזל טוב, מדרגת המס הינה 10% על כל סכום מעל!!!

מדרגות מס רכישה בקניית קרקע

כאן זה פשוט: 6%. 
כל רכישת קרקע או זכות במקרקעין אשר אינה נופלת להגדרת דירה, תחוייב במס הזה. 
עם זאת, יש חריג לשיעור המס הזה – אם רוכשים מגרש שנכון למועד עסקת הרכישה, קיימת עליו  תוכנית בניה תקפה המתירה לפחות בניה של דירת מגורים אחת אז יהיה מס רכישה 5% (יש לבקש החזר כספי בשיעור 1%).

העברת נכס בין בני זוג בהליך גירושין

פעולה כזו לא נחשבת עסקה במקרקעין ולכן אין עליה מס רכישה.

מס רכישה בהעברת נכסים בין בני זוג – האם יש חבות מס?

כן. 
העברת דירת מגורים בין בני זוג נשואים, המתגוררים יחד באותה דירה, במתנה (ללא תמורה) פטורה ממס רכישה לחלוטין. 
אם בני הזוג אינם מתגוררים באותה דירה ישלמו מס רכישה שליש כמו כל קרוב אחר. 
"קרוב" לעניין זה – בן זוג, הורה, צאצא (נכד, נין) בן זוג של הצאצא, אח ואחות. 
כאשר מועברת במתנה לקרוב חלק מדירה ייעשה חישוב מס הרכישה הרגיל לגבי הדירה כולה ומקבל המתנה ישלם שליש מהמס על החלק היחסי שיקבל מן הקרוב

דירת מגורים במתנה

הנחה למקבל דירת מגורים במתנה (ללא תמורה) מקרוב – ככלל נקבע, כי יחיד המקבל דירת מגורים מקרובו במתנה (ללא תמורה) ישלם מס רכישה – ‎1/3 (שליש) ממס רכישה רגיל.

יש לך דירה ? אתה שוכר ?מתי מותר לעשות שינויים פנימיים בדירה ?

פסקי דין בנושא נזקי רטיבויות סכסוכי שכנים